Choryně leží na jižním okraji Podbeskydské pahorkatiny. Obec leží na pravém břehu říčky Juhyně při jejím soutoku s Bečvou, středem obce protéká potok Pastevník.
Historie
Název je patrně odvozen od osobního jména (z adjektiva chvorý – hubený, chorý) a znamená „ves lidí Choryňových”. První písemná zpráva o Choryni se nachází v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka asi z roku 1141. Byla součástí majetku olomoucké kapituly, od roku 1263 pak lenním statkem olomouckého biskupství. Málokterá obec se může pochlubit tak dlouhou historií. Jedná se o jednu z nejstarších písemně doložených obcí na území okresu Vsetín. Choryně byla v minulosti převážně zemědělskou obcí, na konci 19. stol. bylo na Stráži těženo uhlí pro krásenské sklárny.
Významné stavby
Významnou kulturní památkou obce je zámek – přestavěná středověká tvrz z 15. stol. V průběhu 17. stol. došlo k barokním úpravám. Ještě v roce 1761 chránil zámek vodní příkop se zvedacím mostem, v němž chovali ryby pro potřebu kuchyně. V 19. stol. byl upraven do empírové podoby, v roce 1882 pak byla budova přestavěna v klášter kongregace Milosrdných sester sv. Kříže, jimž slouží dodnes. K zámku přiléhá přírodně krajinářský park. Naproti stojí farní kostel sv. Barbory dokončený roku 1791, nedaleko se nachází pomník padlých v 1. světové válce, na návsi nalezneme výklenkovou kapličku. Na severním konci obce se nachází kaplička sv. Jana. Přímo za ní vyvěrá pramen, jehož voda je údajně léčivá.
Příroda
V severním katastru obce se nachází Velký a Malý Choryňský rybník s přilehlou Přírodní rezervací Choryňský mokřad, která představuje podmáčené území s několika uměle prohloubenými tůněmi. Posláním této rezervace je ochrana a uchování jedinečného mokřadního ekosystému, který je útočištěm mokřadních společenstev s přítomností zvláště chráněných druhů fauny a flóry. K vidění jsou zde chráněné lekníny, kosatce, žebratka bahenní či zvonek hadincovitý. Pozorovat můžeme kuňky, skokany, čolky, ještěrky, volavky, rákosníky, ledňáčky a řadu dalších druhů.
Velmi názorný příspěvek k poznání geologické stavby Podbeskydské pahorkatiny severozápadně od Val. Meziříčí přinesla povodeň roku 1997. Velká voda odklidila z koryta Bečvy nánosy štěrků a na četných místech odkryla skalnaté dno a břehy. Světlo světa ze dne na den spatřila pestrá škála flyšových hornin uspořádaných do zvrásněných vrstev. V rychle se obměňujících vrstevních sledech najdeme různé typy slepenců, pískovců, prachovců, jílů, slínů, rohovců, na některých místech také vápence, paleokarbonáty a těšinity. Na levém břehu Bečvy zde vystupují šedé, okrově zvětralé dolomitické vápence. Na několika lavicích jsou dobře patrné škrapy dokládající intenzivní krasovění ve starších čtvrtohorách. Na štěrkových březích se válejí kulovité paleokrabonáty s charakteristickou okrovou barvou. Na levém břehu pak vystupuje tmavá skalka tvořená těšinity. V tektonickém útržku karbonských hornin u Choryně se vyskytují cenné otisky přesliček a kapradin.
Nad obcí nalezneme Přírodní památku Choryňská stráž. Svou polohou s dalekým výhledem byla lokalita již od počátků středověkého osídlování předurčena jako strážní místo a patří k nejdéle odlesněným plochám v regionu. V té době byly údajně na jižních svazích Choryňské stráže i vinohrady, dnes je zde extenzivní ovocný sad, květnaté louky a drobné porosty dřevin včetně dubového lesíku. Předmět ochrany je zachování a ochrana luk s teplomilnými prvky fauny a flóry s výskytem zvláště chráněných druhů, zejména orchideje vstavače kukačky a ukázka přirozené sukcese původního dubového lesa s typickou květenou. Orchideje jsou zde početněji zastoupeny vstavačem mužským, dále pak bradáčkem vejčitým, okroticí dlouholistou, vstavačem vojenským a prstnatcem bezovým. Dále se na lokalitě vyskytují teplomilné a suchomilné druhy – např. čistec přímý, kociánek dvoudomý, modřenec chocholatý či záraza vyšší, která parazituje na chrpě čekánku. Z živočichů jmenujme např. otakárka fenyklového, zlatohlávka tmavého, krutihlava obecného či žluvu hajní.
Literatura a zdroje
Janoška, M., 2000: Valašsko očima geologa. Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc, 72 s. ISBN 80-244-0085-5.
Nekuda, V. [ed.], 2002: Okres Vsetín – Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko, Hvězdárna Valašské Meziříčí, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně a Okresní úřad Vsetín, Vsetín, 963 s., ISBN 80-7275-024-0.
Pavelka, J., Trezner, J. [eds.], 2001: Příroda Valašska (okres Vsetín). Český svaz ochránců přírody ZO 76/06 Orchidea, Vsetín, 486 s. + 64 s. bar. přílohy, ISBN 80-238-7892-1.
Chráněná území Zlínského kraje – PR Choryňský mokřad [online], [cit. 21. 6. 2018]. Dostupné z <https://nature.hyperlink.cz/vsetinsko/Chorynsky_mokrad.htm>
Chráněná území Zlínského kraje – PP Choryňská stráž [online], [cit. 13. 7. 2018]. Dostupné z <https://nature.hyperlink.cz/vsetinsko/Chorynska_straz.htm>
Choryně – oficiální stránky obce [online], [cit. 14. 7. 2018]. Dostupné z <http://www.obec-choryne.cz/>
Zámek Choryně [online], [cit. 13. 7. 2018]. Dostupné z <http://www.hrady.cz/?OID=1081>