Vážení spoluobčané,
virus, který způsobuje onemocnění COVID-19, napadá lidi každého věku. Jsou však dvě skupiny osob, u kterých je vyšší riziko závažného průběhu tohoto onemocnění. Jedná se starší osoby (nad 60 let věku) a lidi se závažnými zdravotními problémy (kardiovaskulární choroby, chronické respirační
a onkologická onemocnění).
Klíčové rady pro starší spoluobčany a osoby s chronickými nemocemi:
- Minimalizujte svůj pohyb mezi lidmi. Pro zajištění nutných pochůzek oslovte své blízké (nákupy, léky,…).
- Pokud přijímáte návštěvu doma, vyměňte si pozdravy ve vzdálenosti minimálně 1 metru.
- Často si myjte ruce – vodou a mýdlem. Zejména po použití toalety, před přípravou pokrmů a jejich konzumací, po smrkání, kašlání, kýchání, po návštěvě zdravotnického zařízení, po manipulaci s penězi, po příchodu domů z venku.
- Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.
- Požádejte návštěvníky a ty, kteří s Vámi žijí, aby si myli ruce.
- Pravidelně čistěte a dezinfikujte povrchy ve Vaší domácnosti, zvláště povrchy, kterých se lidé často dotýkají (např. kliky u vstupních dveří, v bytě, madla, plocha kuchyňské linky, telefon)
- Pokud se někdo, s kým žijete, necítí dobře (zvláště pokud má možné příznaky COVID-19), omezte Váš společný prostor na minimum.
- Pokud budete mít příznaky onemocnění COVID-19, kontaktujte telefonicky svého ošetřujícího lékaře (Zůstaňte doma a čekejte na další pokyny).
- Při příznacích onemocnění dýchacích cest, při kašli a kýchání používejte zásadně papírové kapesníčky, které po použití vyhoďtě do uzavíratelného koše.
- Nebojte se v předstihu připravit plán pro případ propuknutí epidemie s osobami ve Vašem okolí.
- V případě, že půjdete do veřejných prostor, dodržujte stejná preventivní opatření, jaká dodržujete doma.
- Pro aktuální informace sledujte web valmez.cz, stránky Ministerstva zdravotnictví ČR – www.mzcr.cz a veřejnoprávní média (Česká televize, Český rozhlas).
Pokud nepatříte do ohrožené skupiny, ale máte kolem sebe někoho takového, kontaktujte jej a nabídněte mu svou pomoc se zajištěním nutných pochůzek. Pokud můžete, zajistěte, aby Váš blízký nemusel vycházet z domu na místa s více lidmi (nákupní střediska, lékař, pošta .. ). Poskytujte mu dostatek informací i v průběhu dalších dnů. Preventivní opatření může dělat každý z nás.